• Dzieci uczą rodziców w domu!

    • Dzieci uczą rodziców w domu!

     W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

     Zapraszamy do pobrania  darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców.  

     Materiały można pobrać pod adresem:

     https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

    • Świetlica

    • Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) przygotowaliśmy dla Was informacje na temat Światowego Dnia Ziemi, ciekawe linki z pomocami dydaktycznymi dla kl. I - III oraz propozycje pracy plastycznej - stworzenie własnych "Kwiatoumilaczy" na swoich oknach, balkonach, ogrodach. Możecie również zrobić samodzielnie ekologiczną zabawkę z butelki i papieru. Pozdrawiamy serdecznie. Nauczyciele świetlicy. 

     Dzien_Ziemi.docx​​​​​​​

    • OGÓLNOPOLSKA AKCJA – KARTKA DLA MEDYKA

    • Nauczyciele świetlicy zachęcają uczniów do wzięcia udziału w akcji „KARTKA DLA MEDYKA”. Akcja jest organizowana przez portal Specjalni.pl i polega na narysowaniu, namalowaniu (techniką dowolną) kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Kartki można wysyłać na adres: czarna.aka@wp.pl. Z pewnością opublikujemy je na naszej szkolnej stronie oraz prześlemy do ratowników medycznych z Białogardu. Niech nasz udział w akcji będzie wyrazem wdzięczności dla osób, które troszczą się o nasze zdrowie. Czekamy na rysunki i pozdrawiamy Was serdecznie. Nauczyciele świetlicy.

    • e - świetlica

    • Drodzy Uczniowie, z myślą o Was w czasie edukacji on - line chcemy zaproponować Wam spędzenie czasu w domu w sposób kreatywny. Stworzyliśmy dla Was e - świetlice z grami i zabawami edukacyjnymi. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pozdrawiamy. Nauczyciele świetlicy SP nr 3 w Białogardzie :)

    • Informacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie

    • W okresie zawieszenia zajęć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zapraszamy Państwa do korzystania z pomocy Poradni udzielanej w różnych formach pracy zdalnej.

     Z naszymi psychologami, pedagogami i logopedami możecie Państwo kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej. Tą drogą można kontynuować już prowadzone wcześniej sprawy, jak i zgłaszać się po raz pierwszy, by uzyskać informacje i porady oraz wsparcie specjalistów.

     Ponadto każdego dnia w poradni zorganizowany jest dyżur telefoniczny, podczas którego można uzyskać wsparcie w ramach interwencji kryzysowej, a także innego rodzaju porady i informacje oraz omówić wyniki przeprowadzonej diagnozy i uzyskać pomoc w złożeniu wniosku o wydanie opinii lub orzeczenia.

     Ponadto na stronie internetowej PP-P w Białogardzie www.powiat- bialogard.pl, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białogardzie zamieszczać będzie materiały do wykorzystania w trakcie pracy z dziećmi w domu.

     Z poważaniem 
     Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie
     Bożena Pantoł

    • Zostańcie w domu i poczytajcie!

    • Drodzy Uczniowie i Rodzice!

     W tym trudnym czasie udostępniono dwie atrakcyjne usługi:

     „Empik Premium przez 60 dni GRATIS ” - możemy pobierać darmowe audiobooki  

     i e-booki na Andrida i iPhone’a.

     Jak skorzystać z promocji?

     1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
     2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
     3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
     4. Aktywuj usługę Empik Premium.
     5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

     Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

     Promocja trwa od dnia 16.03.2020r. (poniedziałek) do 14.04.2020r (wtorek) lub do odwołania.

     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Legimi – to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach.

     W czasie zawieszenia zajęć serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

     Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację.

     Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Poniżej zamieszczamy linki do darmowych książek, lektur i bajek zarówno

     w formie ebooków jak i audiobooków.

     https://miastodzieci.pl/bajki/

     https://wolnelektury.pl/

     https://www.elfibajka.pl/audiobook.html

     https://www.spreaker.com/show/bajkowytata

     https://lektury.gov.pl/

                                                               

     bibliotekarz szkolny: Małgorzata Radaszewska

    • Informacja

    • Informujemy, że w związku z ogłoszeniem epidemii bal

     z okazji jubileuszu 55-lecia szkoły został przełożony na miesiąc październik 2020 r. Dokładny termin balu zostanie podany później. Osoby, które wpłaciły, a chcą zwrotu wpłaconych środków prosimy o kontakt telefoniczny:

     723 221 671

    • Koronawirus - porady pedagoga

    • KORONAWIRUS

      

     • Co robić?
     • Jak rozmawiać z dzieckiem?
     • Jak radzić sobie z lękiem i innymi niewygodnymi uczuciami?
     • Jak zachęcić dziecko do nauki w domu?

      

     Drodzy Rodzice!

     W obecnej sytuacji jaką mamy w kraju, lęk  przed zarażeniem się koronawirusem  jest naturalnym stanem. Myślę, że nasze dzieci przeżywają takie same emocje i uczucia, jak my dorośli.  Jednak nie zawsze potrafią sobie z nimi radzić w konstruktywny sposób.

     Z pewnością nie są  w stanie  samodzielnie  i krytycznie ocenić stale napływających doniesień medialnych,  które codziennie do nich docierają.

                 Natomiast z uwagi na konieczność przebywania dzieci  w domu i w pewnym sensie odejście od stałych reguł, obowiązków szkolnych może skutkować co u niektórych obniżoną   motywacją i niechęcią  do nauki w domu.

                 Jak temu zaradzić?

     Jak zwykle nie ma „złotego środka” i nie wszystkie wskazówki,  czy metody zadziałają. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.

     Nie mniej jednak warto podjąć jakiekolwiek działania i zadać sobie trud .

                 Jeżeli rodzicom towarzyszy lęk, będzie on również u dziecka. Dlatego tak ważna jest również kondycja psychiczna i nastawienie nas, dorosłych. Dzieci stale nas obserwują i jeżeli my radzimy sobie w trudnej sytuacji, jest szansa, że poradzi sobie i nasze dziecko .

     Oto kilka wskazówek:

     1. Rozpoznaj, nazwij i przede wszystkim zaakceptuj uczucia dziecka, daj mu prawo czuć to, co czuje. Powiedz: Tak, to może być trudne. Tak, taka sytuacja może powodować lęk.
     2. Daj dziecku szansę na wyrażenie swoich emocji bez oceniania czy komentowania. Nie mów: „Nie ma się czego bać”, „Nic takiego się nie dzieje”, „Nie płacz”, itp. Powiedz: Widzę, że się martwisz. Wygląda na to, że się boisz. Pozwól płakać. Przytul. Daj czas.
     3. Opowiedz, jak Ty radzisz sobie z lękiem. Dziecko nie czuje się wtedy osamotnione. Ponadto w ten sposób modelujesz pożądane zachowania, pokazujesz skuteczne strategie radzenia sobie.
     4. Przypomnij dziecku sytuacje, w których  już poradziło sobie  z lękiem (może to było wystąpienie podczas jakiejś  uroczystości szkolnej, choroba w rodzinie, wyjazd na pierwszą kolonie, itp.)
     5. Spokojnie poinformuj dziecko jak wszyscy  możemy chronić się  przed zakażeniem. Spokojnie odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez dziecko, jeśli nie znasz na niektóre odpowiedzi, mów NIE WIEM – jest to lepsze niż snucie fantazji.
     6. Bądź dla dziecka przykładem, podkreślaj wagę ograniczenia kontaktów rówieśniczych, mów o wadze mycia rąk, pokazuj jak robić to poprawnie. W ten sposób pokazujemy dziecku, że w tej trudnej sytuacji wiemy co robić i mamy  jakiś wpływ.
     7. Powtarzaj  dziecku, że zamknięcie szkoły  z powodu koronawirusa to nie ferie czy wakacje. Celem odwołania zajęć jest zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się wirusa, a nie zaprzestanie nauki.
     8. Ułóż z dzieckiem harmonogram dnia z określeniem czasu przeznaczonego na naukę, zabawę, czas wolny.  Każda przewidywalność uspokaja i redukuje lęk.
     9. Systematycznie odczytuj wiadomości w dzienniku elektronicznym Librus, a w razie wątpliwości skontaktuj się z wychowawcą dziecka lub nauczycielami przedmiotu. Zachęcaj też do tego dziecko, np. w przypadku potrzeby udzielania pomocy, dodatkowych wyjaśnień z konkretnego przedmiotu.
      Pamiętaj, że  wiadomości wysyłane przez nauczycieli na konto rodzica mogą różnic się od wiadomości, które są dostępne dla Twojego dziecka (na koncie ucznia).
     10.  Konsekwentnie wymagaj od dziecka przestrzegania ustalonych zasad, głównie dotyczących czasu poświęconego na naukę. Dostosuj czas pracy do możliwości dziecka.
     11. Doceniaj i chwal dziecko za każdy przejaw aktywności związanej z nauką.  Zadbaj o więź, która daje dziecku największą siłę, ale w trudnych chwilach nie wahaj się skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego lub psychologa pełniącego dyżur w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Białogardzie.
     12. To dla nas wszystkich trudny czas. Wierzę, że damy radę.

      

     Agnieszka Stupak – pedagog szkolny